Favorite

2000 TAMMIES Winners! 

Working Band of the Year

Crawdaddy-O

Runners up:

Bad News Blues Band

Mockingbirds

Amateur Band of the Year

Tricky Luz

Runners up:

Hector on Stilts

Tickle

Up and Coming Artist of the Year

Fourkiller Flats

Runners up:

PH8

Apocalyptics

Best Release

Simplistics, Beautiful Me

Runners up:

Maryanne, Your First, Your Last, Your Everything

Warsaw, Hors Galore

A cappella/Vocal Ensemble

Tucson Boys Choir

Runners up:

Catacoustic Groove

Hector on Stilts

Alternative

Tongue Dried Sun

Runners up:

Nevershine

Annie Hawkins Band

Blues

Bad News Blues Band

Runners up:

Statesboro Blues Band

Stefan George and the Conrads

Country/Western

Troy Olsen

Runners up:

Topless Opry

Fourkiller Flats

Cover Band

Mockingbirds

Runners up:

Zsa Zsas

Funkyard Gang

Funk/Hip Hop

Funky Bonz

Runners up:

Nickle Bag o' Neckbones

Interlocking Grip

Jazz: Contemporary

R Carlos Nakai Quartet

Runners up:

Crawdaddy-o

Mary Redhouse

Jazz: Latin/Salsa

Rhumba Son

Runners up:

Descarga

Tipica Adalante

Jazz: Traditional

Matt Mitchell

Runners up:

Susan Artemis

Crawdaddy-o

Lounge

Bruce Halper

Runners up:

Kings of Pleasure

Bebe & Serge

Mariachi

Mariachi Luz de Luna

Runners up:

Cielo de Mexico

Corozon de Oro

Punk

Gat-Rot

Runners up:

Weird Lovemakers

Pathos

Pop

Simplistics

Runners up:

Shoebomb

LeeAnne Savage

Reggae/Ska

Stuck in a Groove

Runners up:

Neon Prophet

Bass Culture

Rock-n-roll

Greyhound Soul

Runners up:

James Dead

Thunderosa

Roots Rock/Rockabilly

Al Foul

Runners up:

Last Call Brawlers

Greyhound Soul

Swing

Hipster Daddy-O & the Handgrenades

Runners up:

Kings of Pleasure

KGB Trio

Traditional/Ethnic

The Mollys

Runners up:

Sanjaya

Black Leather Zydeco

Variety

The Zsa Zsas

Runners up:

Crawdaddy-o

The Mollys

Female Vocalist

Annie Hawkins

Runners up:

Lisa Otey

Cantrell Maryott

Male Vocalist

Michael Blommer

Runners up:

Joe Peña

Bruce Halper

Electric Guitar

Michael Blommer

Runners up:

Mitzi Cowell

Jason Decourse

Acoustic Guitar

Stefan George

Runners up:

Annie Hawkins

Josh Watts

Bass

Jeff Masterson

Runners up:

Liz Fletcher

Steve Grams

Drums

Jimmy Carr

Runners up:

Bruce Halper

John Convertino

Keyboards

Brendan Kearney

Runners up:

Randy Lopez

Lisa Otey

Horn Player

Alex Flores

Runners up:

Rosano Triplets

Mike Blommer Sr.

Multi-Instrumentalist

Amo Chip Dabney

Runners up:

Todd Hammes

Nick Luca

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

Facebook Recommendations

Latest in Tucson Area Music Awards

Most Commented On

  • Cambodia Rising

    Dengue Fever comes to Tucson to tell us their unique story and sound
    • Mar 26, 2015
  • B-Sides: Viva La Vinyl

    B-Sides Celebrates Its Namesake for Record Store Day
    • Apr 16, 2015
  • More »

Facebook Activity

Tucson Weekly on Facebook

© 2015 Tucson Weekly | 7225 Mona Lisa Rd. Ste. 125, Tucson AZ 85741 | (520) 797-4384 | Powered by Foundation