Favorite

1999 TAMMIES Winners! 

Working Band

Bad Newz Blues Band

Runners up: The Mollys, Greyhound Soul

Amateur Band

James Dead

Runners up: Catacoustic Groove, Plus

Up And Coming

Pathos

Runners up: Nickle Bag o' Neckbones, Jadi Norris and Overdrive

Best Release

Last Night on Earth, Crawdaddy-o

Runners up: Workin' Man's Saturday Night, Jadi Norris; Beautiful Me, Simplistics

A Capella

Catacoustic Groove

Runners up: Reville Gay Men's Chorus, Tucson Boys Chorus

Alternative

Nevershine

Runners up: Shoembomb, Tongue Dried Sun

Blues

Viki Tama & Bad Newz Blues

Runners up: Lisa Otey, Tony and the Torpedoes

Country

Jadi Norris and Overdrive

Runners up: Saddle City Band, The Blue Prairie Dogs

Cover

LeeAnne Savage

Runners up: Mockingbirds, Time Pilots

Funk

Funky Bonz

Runners up: Nickle Bag o' Neckbones, Whatever

Jazz: Contemporary

Crawdaddy-o

Runners up: The Joe Weinberg Power Trio, Oslo B

Jazz: Latin

Ache Pa Ti

Runners up: Tucson Latin Jazz Orchestra, Descarga

Jazz: Traditional

Susan Artemis and Friends

Runners up: Round Midnight, Crawdaddy-o

Lounge

Paul Elia

Runners up: Kings of Pleasure, Oslo B

Mariachi

Le Luz de Luna

Runners up: Mariachi Solido, Mariachi Saldivar

Norteño

Latino Solido

Runners up: Trio Sherman

Pop

Simplistics

Runners up: LeeAnne Savage, Shoebomb

Punk

James Dead

Runners up: Weird Lovemakers, Elemenopees

Reggae/Ska

Neon Prophet

Runners up: Warsaw, Turban Jones

Rock & Roll

Greyhound Soul

Runners up: Sand Rubies, James Dead

Roots

Al Foul and the Shakes

Runners up: Greyhound Soul, Al Perry

Swing

Kings of Pleasure

Runners up: Crawdaddy-o, Hipster Daddy-o

Soul

Bloolyte

Runners up: Vicki Tama and Bad Newz Blues Band, Nickle Bag o' Neckbones

Tejano

Crayola Band

Runners up: Latino Solido, Xpression

Tradional

The Mollys

Runners up: Morrighan, Sanjaya

Variety

The Ronstadt Cousins

Runners up: Crawdaddy-o, Crayola Band

Female Vocalist

Melissa Manas

Runners up: Vicki Tama, LeeAnne Savage

Male Vocalist

Jadi Norris

Runners up: Joe Peña, David Slutes

Electric Guitar

Mike Bloomer

Runners up: Jason DeCourse, Mike Hebert

Acoustic Guitar

Amber Jade

Runners up: Annie Hawkins, Joe Peña

Bass

Jeff Masterson

Runners up: Rick Pegram, Gordan Lynde

Drums

Tom Larkins

Runners up: Winston Watson, Glen Velardi

Keyboards

Duncan Stitt

Runners up: Lisa Otey, Elena Margaritis

Horn

Mr. Fruitpie and the Rosano Brothers

Runners up: Ruben M. Moreno, Alex Flores

String

Jim Hewitt

Runners up: Mike Hatch, Rosemary Snow

Multi-Instrumentalist

Matt Rendon

Runners up: Amo Chip Dabney, Nick Luca

Songwriter

Howe Gelb

Runners up: Al Perry, Stefan George

Hall of Fame Honoree

Brad Singer

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

The Range

After Orlando: An International Theatre Action

Fifth Annual Rock Lottery with The Flycatcher

More »

Latest in Tucson Area Music Awards

Most Commented On

  • Vintage Vinyl Tucson

    This week: The Spiders 'Don’t Blow Your Mind' b/w 'No Price Tag'
    • Nov 24, 2016
  • Court and Spark

    This Tucson singer-songwriter, who moonlights as a jailhouse psychotherapist, overcame career-killing circumstances
    • Dec 1, 2016
  • More »

Facebook Activity

© 2016 Tucson Weekly | 7225 Mona Lisa Rd. Ste. 125, Tucson AZ 85741 | (520) 797-4384 | Powered by Foundation