Favorite

1997 TAMMIES Winners! 

Band of the Year

The Mollys

Runners up:

Sam Taylor

Greyhound Soul

Blackmoon Graffiti

Greasy Chicken

Musician of the Year

Lisa Otey

Runners up:

Jamie Anderson

Al Perry

Marco Rosano

Stefan George

New Tucson Band

Crawdaddy-O

Runners up:

9 Days Wonder

The Simpletons

Bubba Grubbz

Twinkadectomy

Best Release

"Serve It Up," The Drakes

Runners up:

"Patrick," The Mollys

"Three Hours With Pete," Joe Rush

"Good Time Barbeque," Stefan George

"Kings of Pleasure," Kings of Pleasure

Alternative Rock

Greyhound Soul

Runners up:

The Drakes

35 Summers

9 Days Wonder

Atomic Frog

Hard Rock

Bubba Grubbz

Runners up:

Helldriver

M.A.C.

Twinkadectomy

Liad

Punk

The Weird Lovemakers

Runners up:

Helldriver

F.U.C.T.

Los Federales

Lord Primate

Metal/Industrial

M.A.C. (Madness, Action, Cause)

Runners up:

Stinky Slinky

Front Side Grind

Chaos Lace

Cyclotron

Pop

Shoebomb

Runners up:

The Drakes

9 Days Wonder

White Chrome Splendor

Joe Rush

Jazz: Contemporary

Greasy Chicken

Runners up:

The Blue Monks

R. Carlos Nakai Quartet

Jeff Haskell

Xavier Marquez

Jazz: Latin

Descarga

Runners up:

Ache Pa Ti

Manteca

Ismael Barajas

Tucson Latin Jazz Orchestra

Jazz: Traditional

Round Midnight

Runners up:

Lisa Lemay

Clarinet Marmalade

Jazzberry Jam

Tucson Jazz Orchestra

Blues

Sam Taylor

Runners up:

Bad Newz Blues Band

George Howard and the Roundhouse Hounds

Tony & The Torpedoes

Blues Kats

Soul/Funk/Hip-Hop

Blackmoon Graffiti

Runners up:

Itsy Bitsy Spiders

Fundy Bonz

Bloolyte

Bobby Taylor & The Real Deal

Lounge

Kings of Pleasure

Runners up:

Calexico

Friends of Dean Martinez

Chick Cashman and His Countrypolitans

Bobby Myhre

Country/Western

Al Perry

Runners up:

Dean Armstrong & The Arizona Dancehands

Combo Chameleon

Titan Valley Warheads

Out of the Blue

Acoustic: Solo

Stefan George

Runners up:

Maggie Golston

Jamie Anderson

Alana Swidler

Earl Edmonson

Acoustic: Ensemble

Stefan George & Songtower

Runners up:

Milkseed

The Arnold/Klingenfus Ensemble

Out of the Blue

The Blue Prarie Dogs

Tex-Mex

Latino Sólido

No clear runners up

Mariachi

Luz de Luna

No clear runners up

Grupos/Norteño

No clear winners; insufficient votes

Reggae/Ska/Worldbeat

Neon Prophet

Runners up:

Warsaw

Dave's Big Deluxe

Pulse

One Blood

Cover Band

LeeAnne Savage and Her Dyn-O-Mite Party Band

Runners up:

Tony & The Torpedoes

Tall Paul

The Boogie Knights

Tenth House

Easy Living

Roots/Rockabilly

Al Foul & The Shakes

Runners up:

Honeywagon

Kings of Pleasure

Hipster Daddy-O

Chick Cashman

Traditional/Ethnic

The Mollys

Runners up:

Mary Redhouse Trio

New Potatoes

Bwiya-Toli

Fine Stream Gamelan

Female Vocalist

Anna Warr

Runners up:

LeeAnne Savage

Tammy Allen

Lisa Otey

Alana Brett Swidler

Male Vocalist

Sam Taylor

Runners up:

Tony Uribe

Leon Kittrell

Tom Stauffer

Stefan George

Electric Guitar

Ed DeLucia

Runners up:

Nick Luca

Gene Ruley

Mitzi Colwell

Tommy Walker

Acoustic Guitar

Rainer

Runners up:

Earl Edmonson

Stefan George

Tom Patterson

Jamie Anderson

Bass

Joey Burns

Runners up:

Ron Malleis

Mike Nordberg

Jason Steed

Sabra Faulk

Drums

Will Clipman

Runners up:

Marx Loeb

George Howard

Dave Gold

Chip Ritter

Keyboards

Richard Gomez

Runners up:

Lisa Otey

Bill Peirce

Lisa Lemay

Mike Eckroth

Horns

The Rosano Triplets

Runners up:

Tom Ervin

John Denman

Jed Paradies

Carol Brokschmidt

Strings

Heather Hardy

Runner up:

Bridgette Keating

Songwriter

Stefan George

Runners up:

Jamie Anderson

Kathleen Williamson

Joe Rush

Sam Taylor

New Club

Third Stone

Runners up:

Airport Lounge

The Empire

Rock-It Bar & Grill

Rialto Cabaret

Live Music Venue

Club Congress

Runners up:

Rialto Cabaret

Third Stone

Airport Lounge

Berger Performing Arts Center

Record Store

Zia

Runners up:

Hear's Music

PDQ

Toxic Ranch

Sound Addict

Musical Equipment/Equipment Store

Rainbow Guitars

Runners up:

Chicago Store

Workshop Music

Beaver's Band Box

L.A. Music

Radio Station

KXCI

Runners up:

KFMA

KLPX

KKHG

KUAZ

Radio Program

Kidd Squidd's Rock Roots, KXCI 91.3-FM

Runners up:

Terry O, Nothin' But The Blues, KLPX 96.1-FM

Spyder Rhodes, Eat Your Eighties, KFMA 92.1-FM

Chad Daley, Chad's Pad, KFMA 92.1-FM

Cathy Rivers, KFMA 92.1-FM

Radio DJ

Kidd Squidd, KXCI 91.3-FM

Club DJ/Dance Club

Spyder Rhodes/Club Congress

Runners up:

Tasha Bundy/Club Congress

DJ Cyber/Thye Cage

DJ Blade/The Outback

Club 151

Recording Studios

Wave Lab Studios

Runners up:

Jim Brady

WaterWorks

The Cavern

Roger King

CD/Record Sleeve Art

"El Paso," Rich Hopkins and Luminarios

No clear runners up

Band Whose Combined Members Have Been In The Most Other Tucson Bands

Giant Sand

Best Performance By A Tucson Band

Kings of Pleasure CD Release Party, December 7, 1996, at the Rialto Cabaret

Band With The Most Abundant And/Or Unusual Tattoos And Piercings

Helldriver

Best Opening Band That Never Headlines

9 Days Wonder

Band Most Deserving A Major Label Deal

The Drakes

Band Most Likely To Have A Secret Shrine To KISS In Their Practice Space

Bubba Grubbz

Band Most Likely To See Jesus' Face In A Tortilla

The Porktorta

Best-Dressed Band

The Kings of Pleasure

Best Date Band

Chick Cashman

Best Video

Giant Sand

Best Reunion

Sand Rubies

Comments

Subscribe to this thread:

Add a comment

The Range

Whiskey Party at the Good Oak

Song of the Day: 'Yardsale Heart' by Lenguas Largas

Scenes From SAACA Jazz Legends Live

More »

Latest in Tucson Area Music Awards

Most Commented On

  • Standing Tall: Jillian and The Giants

    Jillian and The Giants’ smoky debut rises on folk, soul and rock and fishes flying in airplanes
    • Sep 22, 2016
  • HOCO Delights

    Y La Bamba bring it to Tucson as part of the HOCO four-day music love fest
    • Sep 1, 2016
  • More »

Facebook Activity

© 2016 Tucson Weekly | 7225 Mona Lisa Rd. Ste. 125, Tucson AZ 85741 | (520) 797-4384 | Powered by Foundation